Szukaj

Kategorie

Teleskop GSO Dobson 12” M-CRF deLux

Teleskop GSO Dobson 12” M-CRF deLux

Teleskop ten jest odpowiedni dla zaawansowanego obserwatora. Ma lustro borokrzemowe typu "Pyrex", wyciąg Crayforda 2" z mikrofokuserem z redukcją 2"/1,25". Z jego pomocą dostrzec można bardzo wiele szczegółów na powierzchni planet i Księżyca oraz ciekawe obiekty mgławicowe oraz ze wzgledu na dobre łożyskowanie w obu osiach jest wydajnym teleskopem spotterskim.


3 069,00zł brutto


Teleskopy GSO serii Dobson 12” M-CRF to istotnie zmieniona wersja w porównaniu ze standardowymi teleskopami Dobsona oferowanymi na rynku astronomii amatorskiej. Średnica czynna lustra 300mm (12”) i ogniskowa 1520mm, montaż Dobsona oraz szereg ulepszeń stanowi świetny wybór dla osób rozpoczynających przygodę z astronomią.

Standardowa konstrukcja teleskopów Dobson została usprawniona poprzez zastosowanie szeregu użytecznych innowacji:

Łożyska kulkowe w osi azymutalnej gwarantują płynność ruchu teleskopu. Zastosowane dodatkowe metalowe tarcze otaczające łożyska azymutalne zapewniają ochronę drewnianym częściom montażu, które z czasem mogłyby się zużywać w miejscach bezpośredniego kontaktu z łożyskami. Ma to szczególne znaczenie dla precyzji śledzenia obiektów. Tarcze te zapewniają większą trwałość teleskopu oraz niezmienioną precyzję śledzenia obiektów przydatkną przy śledzeniu satelitów i samolotów.

Układ łożysk w osi wysokości wyposażono w moduł wyważania, dzięki któremu po odblokowaniu tubusu teleskopu możemy przesunąć jego środek ciężkości o kilka centymetrów w każdą stronę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zastosowania cięższych akcesoriów jak np. duże okulary obserwacyjne lub akcesoria astrofotograficzne.

Bardzo cienkie wsporniki lustra wtórnego gwarantują minimalizację zniekształceń obrazu zapewniając jednocześnie wysoką jakość obrazu.

Chłodzenie lustra głównego poprzez wentylator zasilany bateriami zainstalowany w dolnej części lustra. Zapewnia on szybką adaptację układu do warunków zewnętrznych.

Precyzyjnie wykonane paraboliczne lustro główne ze szkła typu BK7  minimalizuje ryzyko powstawania niekorzystnego efektu rozpraszania światła. Wysoka 94% sprawność układu w połączeniu z doskonałymi powłokami oraz świetnym zabezpieczeniem przeciwstarzeniowym zapewnia perfekcyjnej jakości obrazy oraz minimalny spadek sprawności optycznej w czasie.

Wyciąg okularowy Crayforda z dodatkowym pokrętłem mikroogniskowania o przełożeniu 10:1 zapewnia możliwość bardzo dokładnego ustawienia ostrości. Wyciąg kompatybilny jest z akcesoriami 2” oraz 1¼”. Zarówno obsadę 2” oraz redukcję na 1¼” wyposażono w mosiężny pierścień dociskowy clamping ring, który zapobiega powstawaniu zarysowań na używanych akcesoriach.

Bogate wyposażenie w podstawowe akcesoria umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie obserwacji. Teleskop wyposażono m.in. w 30mm okular osadzony w 2" obsadzie oferujący 68 stopniowe pole widzenia. Jego 50 krotne powiększenie przy 1,35 stopniowym rzeczywistym polu widzenia pozwoli objąć obiekty o stosunkowo dużych rozmiarach kątowych. Drugi z okularów w konstrukcji Plӧssl o ogniskowej 9mm zapewni powiększenia około 169x.

Na wyposażeniu znajduje się także złączka okularowa 2", 35mm, która pozwoli zwiększyć zakres ogniskowania układu optycznego instrumentu o 35mm. Dzięki temu możliwe będzie stosowanie okularów oraz innych akcesoriów, dla których długość tubusu teleskopu nie była wystarczająca.

Zaawansowana mechanika teleskopu oraz wysoka 94% sprawność systemu optycznego pozwoli obserwować detale mgławic planetarnych – pozostałości po dawnych gwiazdach, np. spiralne ramiona wielu galaktyk. Również obserwacje planetarne dostarczą niezapomnianych wrażeń obserwacyjnych. Fenomenalna ostrość obrazu zapewni możliwość dostrzeżenia wielu szczegółów planet.
Podstawowa zaletą systemu Dobson to łatwa i intuicyjna obsługa teleskopu. Dzięki temu jest to układ dedykowany nawet dla amatorów. Przygotowania do prowadzenia obserwacji są bardzo proste, wystarczy umieścić teleskop na płaskiej powierzchni, dostosować środek ciężkości do użytych akcesoriów i można śmiało rozpoczynać obserwacje.

Dostępne są dwie wersje teleskopu :

Wersja standard to teleskop od producenta, który tylko sprawdzamy i kolimujemy przed wysyłką.

Wersja do astrofoto posiada modyfikację polegającą na podniesieniu lustra głównego, co udostępnia ognisko główne dla lustrzanek cyfrowych.
Odbywa się to za pomocą standardowych złączek 2"/T2 wraz ze złączką T2 na daną lustrzankę, dostępne są one w naszej ofercie w złączkach fotograficznych.


Wyposażenie :

- Wyciąg : Crayforda 2” z przełożeniem 10:1 z redukcją na 1,25”
- Okulary : SuperView 30 (2”), PL9 (1,25”)
- Złączka okularowa : 2", 35mm
- Szukacz : 8x50
- Układ chłodzenia lustra głównego
- Łożyskowanie w osi azymutalnej za pomocą łożysk kulkowych 
- Łożyskowanie w osi wysokości za pomocą łożysk kulkowych
- Moduł do regulacji środka ciężkości
- Półka na akcesoria

Parametry techniczne :

- Średnica czynna lustra: 300 mm
- System optyczny : reflektor Newtona
- Ogniskowa : 1500 mm
- Światłosiła : f/5
- Zdolność rozdzielcza : 0,46"
- Kolor tubusu : biały
- Obstrukcja centralna : 25%
- Średnica tuby : 365 mm 
- Długość tuby : 1450 mm
- Waga tubusu : 19.5 kg
- Średnica  podstawy : 64 cm
- Wysokość montażu Dobsona : 63 cm
- Waga montażu Dobsona  : 16.5 kg  

- Gwarancja 2 lata

Uwaga ! Ten teleskop skupia dużą ilość światła. W przypadku obserwacji Słońca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wzroku obserwatora ( groźba trwałej utraty wzroku !!! ) .

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Tylko zarejestrowany użytkownik może opublikować nowy komentarz.

Koszyk  

jest pusty

Nowe produkty

Aktualnie brak nowych produktów