Szukaj

Kategorie

Prawdopodobnie najczęstszym zadawanym pytaniem przez miłośników astronomii zamierzających kupić swój pierwszy teleskop jest: "który z teleskopów będzie dla mnie najlepszy?" Jakkolwiek nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie, to można ułatwić sobie ten właściwy wybór - najpierw poprzez poznanie dostępnych możliwości, a następnie przez dopasowanie danego typu teleskopu do głównych zastosowań jakie ma on spełniać.

Jak zdecydować?
Bardzo często zakup pierwszego teleskopu oparty jest na bardzo małej wiedzy, lub nawet jej całkowitym braku. Najczęściej kończy się to wtedy zakupem teleskopu, który nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, czyli takim, który nie jest przydatny dla użytkownika np. ze względu na swój rozmiar, niską jakość optyki, czy niewłaściwy montaż. Taki zakup okazuje się często frustrujący w użyciu i może prowadzić do osłabienia zainteresowań związanych z obserwacjami nocnego nieba lub nawet przerzucenia ich na inne dziedziny. Generalnie takie teleskopy można najczęściej spotkać w hipermarketach, czy sklepach fotograficznych. Dodatkowo w takich miejscach sprzedawcy zwykle nie mają pojęcia o prowadzeniu obserwacji astronomicznych i specyfice sprzętu, więc nie należy się tam raczej spodziewać dobrych rad dotyczących naszych potrzeb i oczekiwań. Odwrotną sytuację mamy też wtedy, gdy początkujący miłośnik astronomii kupuje sprzęt znacznie przerastający jego potrzeby i możliwości. Dzieje się to wtedy, gdy np. zdecyduje się na zakup zbyt dużego lub skomplikowanego w obsłudze teleskopu. W obu przypadkach kończy się to tym, że taki sprzęt staje się bezużyteczny gromadząc z czasem na sobie coraz grubszą warstwę kurzu.

Jakie obiekty będą obserwowane?
Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią i których interesuje przede wszystkim obserwacja jasnych obiektów takich jak Mars, Jowisz, Saturn, czy Księżyc - niewielki refraktor będzie najwłaściwszym rozwiązaniem. Np. już taki o średnicy 70 mm i dobrej jakości optyki daje bardzo ładne obrazy, pozwalając odkryć wiele interesujących szczegółów na tych obiektach. Dla kogoś, kto bardziej zainteresowany jest oglądaniem słabszych obiektów jak mgławice, galaktyki, czy gromady gwiazd - bardziej odpowiednim będzie teleskop zwierciadlany o średnicy lustra 110 - 150 mm lub refraktor o światłosile większej niż 1/10 i średnicy obiektywu 80 - 120 mm.

Skąd prowadzone będą obserwacje?
Od czasu do czasu prowadzone są dyskusje jaki typ i rozmiar teleskopu jest najwłaściwszy do danego miejsca obserwacji. Bardzo często można się spotkać z błędną opinią, że jasne tło nieba i tzw. zanieczyszczenie światłem ma znacznie większy wpływ na teleskopy o dużych rozmiarach niż na te mniejsze. Co prawda duży teleskop zbiera więcej tego zanieczyszczenia wzmacniając go bardziej niż ten o mniejszych rozmiarach, ale zbiera też więcej światła samych obiektów w konsekwencji dając lepszy ich obraz. Kluczową sprawą jest tutaj kontrast dawanego obrazu. Najlepszy kontrast oferują teleskopy, w których system optyczny nie jest przysłonięty np. przez wtórne zwierciadło. Taką konstrukcję mają refraktory i zwykle sprawują się one bardzo dobrze w miejscach gdzie tło nieba jest stosunkowo jasne. Teleskopy z przysłoniętą optyką, jak Newtona, Schmidta-Cassegraina, czy Maksutowa pokażą pełnię swoich możliwości dopiero pod ciemnym niebem. Aby zwiększyć kontrast dawanego obrazu pomiędzy tłem nieba i obiektem można również zastosować specjalne filtry redukujące zanieczyszczenie światłem. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach: takie filtry są z reguły dość drogie, jak również mają one swoje ograniczenia. Ważnym czynnikiem przy wyborze teleskopu może się okazać jego przenośność, łatwość przechowywania i transportu - zwłaszcza gdy zamierzamy wozić go na obserwacje poza miejsce zamieszkania. Wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup krótkiego, kompaktowego teleskopu Schmidta-Cassegraina, Maksutowa, lub refraktora o krótkiej ogniskowej.

Aby poznać więcej szczegółów na temat różnych typów teleskopów, ich zalety i wady, jak również dowiedzieć się czegoś na temat okularów teleskopowych i montaży proponujemy zapoznać się z pozostałymi artykułami w naszym poradniku.


Strona głównaStrona główna

Koszyk  

jest pusty

Nowe produkty

Aktualnie brak nowych produktów