Szukaj

Kategorie

Zestaw 6szt. filtrów planetarnych Baader 1,25"

Zestaw 6szt. filtrów planetarnych Baader 1,25"

Te kolorowe filtry zapewniają najwyższy poziom jasności obrazu i pozwalają się uwolnić od światła rozproszonego bez poświęcania ostrości obrazu przy dużych powiększeniach wymaganych do obserwacji delikatnych szczegółów na tarczach planet.


579,00zł brutto


Te kolorowe filtry zapewniają najwyższy poziom jasności obrazu i pozwalają się uwolnić od światła rozproszonego bez poświęcania ostrości obrazu przy dużych powiększeniach wymaganych do obserwacji delikatnych szczegółów na tarczach planet.

Wszystkie powierzchnie są pracochłonnie polerowane zgodnie z wymaganiami tolerancji płaskości i równoległości aby dalece przewyższały osiągi substratów „polerowanych płomieniem” stosowanych w typowych tanich filtrach. Wszystkie powierzchnie mają 7-warstwowe wielokrotne powłoki, które redukują straty związane z odbiciem do zaledwie 0.25 %.

Filtr Ciemnoniebieski (Dark Blue)

Filtr Ciemnoniebieski jest używany do obserwacji tarczy Jowisza. Odcinając barwę czerwoną i pomarańczową powoduje on przyciemnienie szczegółów takich jak pasy, pozwala on dostrzec Wielką Czerwoną Plamę. W przypadku tych obiektów pozwala on na wyróżnienie ostrych granic pomiędzy jasnymi strefami a pasami.

W przypadku obserwacji Marsa filtr ten przydaje się do obserwacji czap polarnych przyciemniając silnię powierzchnię planety i wywołując duży kontrast pomiędzy powierzchią a czapami. Niekiedy też w filtrze tym widoczne są burze pyłowe.

Na Saturnie poprawia się widoczność delikatnych szczegółów, bardziej kontrastowo widoczne są też pierścienie planety.

W przypadku Wenus użycie tak ciemnego filtru może przynieść poprawę jakości obrazu. Jest to filtr który stwarza największe szanse na wizualne obserwacje delikatnych struktur tworzonych przez chmury.

Przy obserwacjach komet fitr niebieski pozwala na poprawę widoczności warkocza jonowego.

Filtr Jasnoniebieski

Filtr Jasnoniebieski jest jednym z najczęściej wykorzystywanych filtrów. Jest to bez wątpienia najlepszy filtr do obserwacji Jowisza i Saturna. Na Jowiszu wzmocnieniu ulegają szczegóły pasów równikowych oraz Wielkiej Czerwonej Plamy. Na Saturnie uwidocznione zostają pasy jak też obszary okołobiegunowe. Filtr jest bardzo przydatny przy obserwacjach Marsa – pozwala on na dostrzeżenie występujących od czasu do czasu wysokich chmur, poprawia też widoczność czap polarnych przyciemniając powierzchnię planety.

Zalecany do obserwacji Merkurego gdzie poprawia widoczność trudnych w obserwacjach detali na powierzchni tej planety. W przypadku Wenus filtr umożliwia dostrzeżenie delikatnych struktur w pokrywie chmur.

Ciekawym zastosowaniem filtra może być obserwacja gwiazd podwójnych przy wyraźnej różnicy barw. Pomarańczowy silniej świecący składnik może zostać przyciemniony niebieskim filtrem przez co rozdzielenie układu na składniki staje się łatwiejsze. Filtr poprawia widoczność szczegółów na tarczy Księżyca, uwidacznia też warkocz jonowy przy obserwacjach komet.

Filtr Zielony

Jeden z podstawowych filtrów do obserwacji Marsa. Jako że ma on barwę przeciwną do barwy powierzchni planety wywołuje on ogromny kontrast pomiędzy czapami polarnymi a resztą tarczy marsjańskiej. Na w ten sposób skontrastowanej planecie widoczne są też występujące niekiedy burze pyłowe. Na planecie Wenus istnieje szansa na dostrzeżenie słabych struktur w górnej pokrywie chmur. Filtr odcina zarówno barwę niebieską jak i barwę czerwoną przez co znacząco poprawia widoczność pasów na tarczy Jowisza i Saturna. Na Saturnie rozjaśniane są też jaśniejsze detale w pasach jak też obszary okołobiegunowe. Przy obserwacjach Księżycowych zauważalny jest wzrost ostrości szczegółów.

Filtr Żółty

Filtr ten przydatny jest przy obserwacjach Marsa uwidaczniając zabarwione na niebieskawo ciemne obszary powierzchni marsjańskiej takie jak morza i kanały. Obiekty te silnie kontrastują z jasnymi obszarami pustynnymi. Poprawia się widoczność krawędzi obłoków pyłu podczas burz pyłowych. Na Jowiszu i Saturnie poprawia się widoczność wszelkich niebieskawo zabarwionych detali. Dobrze sprawdza się w obserwacjach jasnych stref między pasami i obszarów polarnych. W przypadku obserwacji przez duże teleskopy liczyć można na poprawę widoczności szczegółów na planetach takich jak Uran i Neptun. Filtr żółty poprawia widoczność warkocza pyłowego w przypadku obserwacji komet, poprawia też kontrast przy obserwacjach Księżyca w przypadku teleskopów o aperturze powyżej 15cm

 Filtr Pomarańczowy

 Filtr ten znakomicie sprawdza się przy obserwacjach planety Mars. Przyciemnia on obszary zabarwione na zielonkawy odcień, w szczególności poprawia widoczność granic mórz marsjańskich. Przy obserwacjach Jowisza i Saturna możliwa jest obserwacja dodatkowych szczegółów w pasach tych planet. Filtr pomarańczowy znakomicie poprawia kontrast przy obserwacjach Księżyca. Interesujące może być wykorzystanie filtru pomarańczowego do dziennych obserwacji planet takich jak Wenus czy Merkury – filtr ten przyciemnia bowiem tło nieba. Przy obserwacjach teleskopami o dużej średnicy filtr ten nadaje się do wyrózniania struktur w warkoczu pyłowym oraz w głowie komety.

Filtr Czerwony

Filtr czerwony silnie blokuje barwę zieloną i niebieską. Taka właściwość jest bardzo przydatna przy obserwacjach planety Jowisz. Widoczne tam niebieskawe struktury są wyraźnie przyciemniane i wyraźnie odcinają się od pozostałej części tarczy. Przydatny w obserwacjach czap polarnych i mórz marsjańskich pod warunkiem wykorzystania z teleskopem większym niż 20cm. Ciekawe efekty uzyskuje się przy obserwacjach planety Wenus. Filtr ten redukuje silne światło tej planety jak też pozwala uwidocznić pewne struktury w pokrywie chmur. Filtr przydatny jest przy obserwacjach planet wewnętrznych na jasnym niebie – Merkury może być obserwowany wcześniej i wyżej nad horyzontem dzięki przyciemnieniu tła nieba i podobnie sytuacja wygląda z obserwacjami planety Wenus.

Dane techniczne :

- średnica oprawy : 1,25"

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Tylko zarejestrowany użytkownik może opublikować nowy komentarz.

Koszyk  

jest pusty